provokation, trakasseri på arabiska

ﺗَﺤَﺮُّﺵ
taHarrush
maskulinum singular

Det arabiska ordet för provokation, trakasseri uttalas taHarrush och skrivs ﺗَﺤَﺮُّﺵ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du provokation, trakasseri på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för provokation, trakasseri. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av provokation, trakasseri.

Roten till provokation, trakasseri

Roten till det arabiska ordet för 'provokation, trakasseri' består av: Bokstaven ﺡ som heter Ha och uttalas H. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Bokstaven ﺵ som heter shin och uttalas sh. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som provokation, trakasseri

ﺣَﺮِﺵ
Harish
grov
ﺣَﺮَﺵ
Harash
grovhet
ﺣَﺮَّﺵَ
Harrasha
att provocera
ﺗَﺤَﺮَّﺵَ
taHarrasha
att provocera
ﺣُﺮﺵ
Hursh
skog

Mönstret för att bilda provokation, trakasseri

Det arabiska ordet för 'provokation, trakasseri' bildas enligt mönstret verbalnomen form 5 (tafa33ul). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som provokation, trakasseri

ﺗَﻤَﻌُّﻦ
tama33un
granskning
ﺗَﺄَﻓُّﻒ
ta'affuf
klagande
ﺗَﺤَﻄُّﻢ
taHaTTum
krasch, upplösning