Det arabiska ordet för engagerad uttalas munhamik och skrivs ﻣُﻨﻬَﻤِﻚ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Utöver grundformen (maskulinum singular) finns engagerad i femininum singular och femininum plural och maskulinum plural.
Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för engagerad. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av engagerad.
Roten till det arabiska ordet för 'engagerad' består av: Bokstaven ﻩ som heter ha och uttalas h. Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Bokstaven ﻙ som heter kaf och uttalas k. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'engagerad' bildas enligt mönstret aktivt particip form 7 (munfa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.