rengöra på arabiska

ﻫَﺬَﺏَ
hadhaba
dåtid han

Det arabiska ordet för rengöra uttalas hadhaba och skrivs ﻫَﺬَﺏَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du rengöra på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av rengöra

ﻫَﺬَﺏَ
hadhaba
dåtid han
ﻳَﻬﺬِﺏُ
yahdhibu
nutid han
ﻫَﺬَﺑَﺖ
hadhabat
dåtid hon
ﺗَﻬﺬِﺏُ
tahdhibu
nutid hon
ﻫَﺬَﺑﺖُ
hadhabtu
dåtid jag
ﺃَﻫﺬِﺏُ
'ahdhibu
nutid jag

Roten till rengöra

Roten till det arabiska ordet för 'rengöra' består av: Bokstaven som heter ha och uttalas h. Bokstaven som heter dhal och uttalas dh. Bokstaven som heter beh och uttalas b. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som rengöra

ﻣُﻬَﺬَّﺏ
muhadhdhab
artig
ﻫَﺬَّﺏَ
hadhdhaba
att rätta, utbilda

Mönstret för att bilda rengöra

Det arabiska ordet för 'rengöra' bildas enligt mönstret verb form 1 (fa3ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som rengöra

ﻗَﺼَﻒَ
qaSafa
att bomba
ﺣَﻘَﺮَ
Haqara
att förakta, ringakta
ﻧَﺬَﺭَ
nadhara
att lova, tillägna