Det arabiska ordet för sägande uttalas qaa'il och skrivs ﻗَﺎﺋِﻞ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för sägande. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av sägande.
Roten till det arabiska ordet för 'sägande' består av: Bokstaven ﻕ som heter qaf och uttalas q. Bokstaven ﻭ som heter waw och uttalas w. Bokstaven ﻝ som heter lam och uttalas l. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'sägande' bildas enligt mönstret aktivt particip form 1 (faa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.