Det arabiska ordet för tävling uttalas musaabaqa och skrivs ﻣُﺴَﺎﺑَﻘَﺔ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Utöver grundformen (femininum singular) finns tävling i femininum plural.
Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för tävling. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av tävling.
Roten till det arabiska ordet för 'tävling' består av: Bokstaven ﺱ som heter sin och uttalas s. Bokstaven ﺏ som heter beh och uttalas b. Bokstaven ﻕ som heter qaf och uttalas q. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'tävling' bildas enligt mönstret verbalnomen form 3 (mufaa3ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.