rädsla på arabiska

ﺧَﻮﻑ
khawf
maskulinum

Det arabiska ordet för rädsla uttalas khawf och skrivs ﺧَﻮﻑ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du rädsla på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för rädsla. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av rädsla.

Roten till rädsla

Roten till det arabiska ordet för 'rädsla' består av: Bokstaven som heter kha och uttalas kh. Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som rädsla

ﺧَﺎﻑَ
khaafa
att frukta
ﺧَﺎﺋِﻒ
khaa'if
rädd
ﻣُﺨِﻴﻒ
mukhiif
skrämmande

Mönstret för att bilda rädsla

Det arabiska ordet för 'rädsla' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3l). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som rädsla

ﻗَﺼﻒ
qaSf
bombning, åska
ﻧَﻈﻢ
naZm
ordning, system
ﺩَﺭﺏ
darb
väg

Användning av rädsla

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för rädsla. Ordet är markerat med rött.

4) Källa: Malkon Malkon