Det arabiska ordet för anställd uttalas 'ajiir och skrivs ﺃَﺟِﻴﺮ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för anställd. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av anställd.
Roten till det arabiska ordet för 'anställd' består av: Bokstaven ﺃ som heter alif hamza och uttalas '. Bokstaven ﺝ som heter jim och uttalas j. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'anställd' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3iil). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.