bottenlös, långt bort på arabiska

ﺳَﺤِﻴﻖ
saHiiq
maskulinum singular

Det arabiska ordet för bottenlös, långt bort uttalas saHiiq och skrivs ﺳَﺤِﻴﻖ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.

Så skriver du bottenlös, långt bort på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för bottenlös, långt bort. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av bottenlös, långt bort.

Roten till bottenlös, långt bort

Roten till det arabiska ordet för 'bottenlös, långt bort' består av: Bokstaven som heter sin och uttalas s. Bokstaven som heter Ha och uttalas H. Bokstaven som heter qaf och uttalas q. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som bottenlös, långt bort

ﺳُﺤﻖ
suHq
avlägsenhet
ﺳَﺤَﻖَ
saHaqa
att krossa, pulvrisera
ﺳَﺤﻖ
saHq
krossande
ﻣَﺴﺤُﻮﻕ
masHuuq
pulver

Mönstret för att bilda bottenlös, långt bort

Det arabiska ordet för 'bottenlös, långt bort' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3iil). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som bottenlös, långt bort

ﺣَﻘِﻴﺮ
Haqiir
elak
ﻛَﺜِﻴﻒ
kathiif
intensiv, koncentrerad, tjock
ﺭَﺻِﻴﻒ
raSiif
trottoar