botgörelse, ånger på arabiska

ﺗَﻮﺑَﺔ
tawba
femininum singular

Det arabiska ordet för botgörelse, ånger uttalas tawba och skrivs ﺗَﻮﺑَﺔ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du botgörelse, ånger på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för botgörelse, ånger. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av botgörelse, ånger.

Roten till botgörelse, ånger

Roten till det arabiska ordet för 'botgörelse, ånger' består av: Bokstaven som heter ta och uttalas t. Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter beh och uttalas b. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som botgörelse, ånger

ﺗَﻮَّﺍﺏ
tawwaab
barmhärtig
ﺗَﺎﺋِﺐ
taa'ib
botfärdig, ångerfull
ﺗَﺎﺏَ
taaba
att göra bot, ångra

Mönstret för att bilda botgörelse, ånger

Det arabiska ordet för 'botgörelse, ånger' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3la). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som botgörelse, ånger

ﺩَﻓﻌَﺔ
daf3a
betalning, knuff
ﻧَﻜﻬَﺔ
nakha
doft
ﺿَﻤَّﺔ
Damma
kram