fattigdom på arabiska

ﻓَﻘﺮ
faqr
maskulinum singular

Det arabiska ordet för fattigdom uttalas faqr och skrivs ﻓَﻘﺮ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du fattigdom på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för fattigdom. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av fattigdom.

Roten till fattigdom

Roten till det arabiska ordet för 'fattigdom' består av: Bokstaven som heter fa och uttalas f. Bokstaven som heter qaf och uttalas q. Bokstaven som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som fattigdom

ﻓِﻘﺮَﺓ
fiqra
avsnitt, paragraf
ﻣُﻔﺘَﻘِﺮ
muftaqir
behövande
ﻓَﻘِﻴﺮ
faqiir
fattig
ﻓَﻘﺮِﻱّ
faqriyy
ryggrads-

Mönstret för att bilda fattigdom

Det arabiska ordet för 'fattigdom' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3l). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som fattigdom

ﻗَﺼﻒ
qaSf
bombning, åska
ﻧَﻈﻢ
naZm
ordning, system
ﺩَﺭﺏ
darb
väg

Användning av fattigdom

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för fattigdom. Ordet är markerat med rött.