attityd, tendens på arabiska

ﺗَﻮَﺟُّﻪ
tawajjuh
maskulinum singular

Det arabiska ordet för attityd, tendens uttalas tawajjuh och skrivs ﺗَﻮَﺟُّﻪ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du attityd, tendens på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för attityd, tendens. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av attityd, tendens.

Roten till attityd, tendens

Roten till det arabiska ordet för 'attityd, tendens' består av: Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter jim och uttalas j. Bokstaven som heter ha och uttalas h. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som attityd, tendens

ﻭَﺟﻪ
wajh
ansikte
ﻭَﺍﺟِﻬَﺔ
waajiha
fasad
ﺗَﻮَﺟَّﻪَ
tawajjaha
att gå mot, närma sig
ﺗَﻮﺟِﻴﻪ
tawjiih
instruktion, vägledning
ﻣُﻮَﺍﺟَﻬَﺔ
muwaajaha
konfrontation
ﻭَﺍﺟَﻪَ
waajaha
att konfrontera, stå ansikte mot ansikte
ﺗُﺠَﺎﻩ
tujaah
mot
ﺍِﺗِّﺠَﺎﻩ
ittijaah
riktning
ﺟِﻬَﺔ
jiha
riktning, sida
ﻭَﺟَّﻪَ
wajjaha
att styra

Mönstret för att bilda attityd, tendens

Det arabiska ordet för 'attityd, tendens' bildas enligt mönstret verbalnomen form 5 (tafa33ul). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som attityd, tendens

ﺗَﻤَﻌُّﻦ
tama33un
granskning
ﺗَﺄَﻓُّﻒ
ta'affuf
klagande
ﺗَﺤَﻄُّﻢ
taHaTTum
krasch, upplösning