Det arabiska ordet för trötthet uttalas ta3ab och skrivs ﺗَﻌَﺐ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Utöver grundformen (maskulinum singular) finns trötthet i maskulinum plural.
Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för trötthet. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av trötthet.
Roten till det arabiska ordet för 'trötthet' består av: Bokstaven ﺕ som heter ta och uttalas t. Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven ﺏ som heter beh och uttalas b. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'trötthet' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3al). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.