smak på arabiska

ﺫَﻭﻕ
dhawq
maskulinum singular

Det arabiska ordet för smak uttalas dhawq och skrivs ﺫَﻭﻕ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du smak på arabiska, bokstav för bokstav.

Utöver grundformen (maskulinum singular) finns smak i maskulinum plural.

ﺃَﺫﻭَﺍﻕ
'adhwaaq
maskulinum plural

Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för smak. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av smak.

Roten till smak

Roten till det arabiska ordet för 'smak' består av: Bokstaven som heter dhal och uttalas dh. Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter qaf och uttalas q. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som smak

ﺗَﺬَﻭُّﻕ
tadhawwuq
avnjutning
ﺫَﺍﻕَ
dhaaqa
att smaka
ﺗَﺬَﻭَّﻕَ
tadhawwaqa
att smaka

Mönstret för att bilda smak

Det arabiska ordet för 'smak' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3l). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som smak

ﻗَﺼﻒ
qaSf
bombning, åska
ﻧَﻈﻢ
naZm
ordning, system
ﺩَﺭﺏ
darb
väg

Användning av smak

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för smak. Ordet är markerat med rött.

1) Källa: Språkrådet