förbannelse på arabiska

ﻟَﻌﻨَﺔ
la3na
femininum singular

Det arabiska ordet för förbannelse uttalas la3na och skrivs ﻟَﻌﻨَﺔ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du förbannelse på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för förbannelse. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av förbannelse.

Roten till förbannelse

Roten till det arabiska ordet för 'förbannelse' består av: Bokstaven som heter lam och uttalas l. Bokstaven som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven som heter nun och uttalas n. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som förbannelse

ﻟَﻌَﻦَ
la3ana
att förbanna

Mönstret för att bilda förbannelse

Det arabiska ordet för 'förbannelse' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3la). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som förbannelse

ﺩَﻓﻌَﺔ
daf3a
betalning, knuff
ﻧَﻜﻬَﺔ
nakha
doft
ﺿَﻤَّﺔ
Damma
kram

Användning av förbannelse

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för förbannelse. Ordet är markerat med rött.