Det arabiska ordet för rodnad uttalas tawarrud och skrivs ﺗَﻮَﺭُّﺩ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för rodnad. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av rodnad.
Roten till det arabiska ordet för 'rodnad' består av: Bokstaven ﻭ som heter waw och uttalas w. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Bokstaven ﺩ som heter dal och uttalas d. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'rodnad' bildas enligt mönstret verbalnomen form 5 (tafa33ul). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.