vara sömnlös, vara vaken på natten på arabiska

ﺳَﻬِﺮَ
sahira
dåtid han

Det arabiska ordet för vara sömnlös, vara vaken på natten uttalas sahira och skrivs ﺳَﻬِﺮَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du vara sömnlös, vara vaken på natten på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av vara sömnlös, vara vaken på natten

ﺳَﻬِﺮَ
sahira
dåtid han
ﻳَﺴﻬَﺮُ
yasharu
nutid han
ﺳَﻬِﺮَﺕ
sahirat
dåtid hon
ﺗَﺴﻬَﺮُ
tasharu
nutid hon
ﺳَﻬِﺮﺕُ
sahirtu
dåtid jag
ﺃَﺳﻬَﺮُ
'asharu
nutid jag

Roten till vara sömnlös, vara vaken på natten

Roten till det arabiska ordet för 'vara sömnlös, vara vaken på natten' består av: Bokstaven som heter sin och uttalas s. Bokstaven som heter ha och uttalas h. Bokstaven som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som vara sömnlös, vara vaken på natten

ﺳَﻬﺮَﺓ
sahra
fest på kvällen
ﺳَﺎﻫِﺮ
saahir
kvällsmänniska, nattlig, nattsuddare
ﺳَﻬَﺮ
sahar
sömnlöshet

Mönstret för att bilda vara sömnlös, vara vaken på natten

Det arabiska ordet för 'vara sömnlös, vara vaken på natten' bildas enligt mönstret verb form 1 (fa3ila). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som vara sömnlös, vara vaken på natten

ﺻَﻌِﺮَ
Sa3ira
att grimasera
ﻋَﺪِﻡَ
3adima
att sakna
ﻋَﺸِﻖَ
3ashiqa
att älska

Användning av vara sömnlös, vara vaken på natten

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för vara sömnlös, vara vaken på natten. Ordet är markerat med rött.