Det arabiska ordet för avskuren uttalas maqTuu3 och skrivs ﻣَﻘﻄُﻮﻉ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för avskuren. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av avskuren.
Roten till det arabiska ordet för 'avskuren' består av: Bokstaven ﻕ som heter qaf och uttalas q. Bokstaven ﻁ som heter Ta och uttalas T. Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'avskuren' bildas enligt mönstret passivt particip form 1 (maf3uul). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.