ambulerande på arabiska

ﻃَﺎﺋِﻒ
Taa'if
maskulinum singular

Det arabiska ordet för ambulerande uttalas Taa'if och skrivs ﻃَﺎﺋِﻒ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.

Så skriver du ambulerande på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för ambulerande. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av ambulerande.

Roten till ambulerande

Roten till det arabiska ordet för 'ambulerande' består av: Bokstaven som heter Ta och uttalas T. Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som ambulerande

ﻃَﺎﻑَ
Taafa
att cirkulera
ﻃَﻮﻑ
Tawf
flotte
ﻃَﺎﺋِﻔِﻲّ
Taa'ifiyy
kategorisk
ﺃَﻃَﺎﻑَ
'aTaafa
att omge
ﻃَﻮﻓَﺔ
Tawfa
patrull, runda
ﻃَﺎﺋِﻔِﻴَّﺔ
Taa'ifiyya
sekterism

Mönstret för att bilda ambulerande

Det arabiska ordet för 'ambulerande' bildas enligt mönstret aktivt particip form 1 (faa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som ambulerande

ﻧَﺎﻫِﺾ
naahiD
aktiv, stigande
ﺻَﺎﻍٍ
Saaghin
benägen, lutad, uppmärksam
ﻋَﺎﺑِﺮ
3aabir
flyktig, passerande