Det arabiska ordet för sympatisk uttalas 3aTuuf och skrivs ﻋَﻄُﻮﻑ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för sympatisk. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av sympatisk.
Roten till det arabiska ordet för 'sympatisk' består av: Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven ﻁ som heter Ta och uttalas T. Bokstaven ﻑ som heter fa och uttalas f. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'sympatisk' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3uul). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.