Det arabiska ordet för öppenhet uttalas infitaaH och skrivs ﺍِﻧﻔِﺘَﺎﺡ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för öppenhet. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av öppenhet.
Roten till det arabiska ordet för 'öppenhet' består av: Bokstaven ﻑ som heter fa och uttalas f. Bokstaven ﺕ som heter ta och uttalas t. Bokstaven ﺡ som heter Ha och uttalas H. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'öppenhet' bildas enligt mönstret verbalnomen form 7 (infi3aal). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.