Det arabiska ordet för lekful uttalas da33aab och skrivs ﺩَﻋَّﺎﺏ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för lekful. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av lekful.
Roten till det arabiska ordet för 'lekful' består av: Bokstaven ﺩ som heter dal och uttalas d. Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven ﺏ som heter beh och uttalas b. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'lekful' bildas enligt mönstret yrken (fa33aal). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.