Det arabiska ordet för motiv, orsak, skäl uttalas daa3in och skrivs ﺩَﺍﻉٍ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Så skriver du motiv, orsak, skäl på arabiska, bokstav för bokstav.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för motiv, orsak, skäl. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av motiv, orsak, skäl.
Roten till det arabiska ordet för 'motiv, orsak, skäl' består av: Bokstaven ﺩ som heter dal och uttalas d. Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven ﻭ som heter waw och uttalas w. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'motiv, orsak, skäl' bildas enligt mönstret aktivt particip form 1 (faa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.