Det arabiska ordet för fånga, hålla uttalas 'amsaka och skrivs ﺃَﻣﺴَﻚَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.
Så skriver du fånga, hålla på arabiska, bokstav för bokstav.
Roten till det arabiska ordet för 'fånga, hålla' består av: Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Bokstaven ﺱ som heter sin och uttalas s. Bokstaven ﻙ som heter kaf och uttalas k. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'fånga, hålla' bildas enligt mönstret verb form 4 ('af3ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.