museum på arabiska

ﻣُﺘﺤَﻒ
mutHaf
maskulinum singular

Det arabiska ordet för museum uttalas mutHaf och skrivs ﻣُﺘﺤَﻒ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv. Kategori: kultur.

Så skriver du museum på arabiska, bokstav för bokstav.

Utöver grundformen (maskulinum singular) finns museum i maskulinum plural.

ﻣَﺘَﺎﺣِﻒ
mataaHif
maskulinum plural

Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för museum. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av museum.

Roten till museum

Roten till det arabiska ordet för 'museum' består av: Bokstaven som heter ta och uttalas t. Bokstaven som heter Ha och uttalas H. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som museum

ﺗُﺤﻔَﺔ
tuHfa
hantverk

Mönstret för att bilda museum

Det arabiska ordet för 'museum' bildas enligt mönstret passivt particip form 4 (muf3al). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som museum

ﻣُﺤﻨَﻖ
muHnaq
förargad
ﻣُﺒﻄَﻞ
mubTal
meningslös
ﻣُﺘﻌَﺐ
mut3ab
trött

Användning av museum

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för museum. Ordet är markerat med rött.