kontrast, motsats på arabiska

ﻧَﻘِﻴﺾ
naqiiD
maskulinum singular

Det arabiska ordet för kontrast, motsats uttalas naqiiD och skrivs ﻧَﻘِﻴﺾ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du kontrast, motsats på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för kontrast, motsats. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av kontrast, motsats.

Roten till kontrast, motsats

Roten till det arabiska ordet för 'kontrast, motsats' består av: Bokstaven som heter nun och uttalas n. Bokstaven som heter qaf och uttalas q. Bokstaven som heter Dad och uttalas D. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som kontrast, motsats

ﻧَﻘَﺾَ
naqaDa
att förstöra, upphäva
ﻣَﻨﻘُﻮﺽ
manquuD
förstörd, upphävd
ﻧَﻘﺾ
naqD
förstörelse
ﻣُﻨَﺎﻗِﺾ
munaaqiD
inkompatibel, inkonsekvent, motsägande
ﻧَﺎﻗَﺾَ
naaqaDa
att motsäga
ﺗَﻨَﺎﻗَﺾَ
tanaaqaDa
att motsäga
ﺍِﻧﺘَﻘَﺾَ
intaqaDa
att revoltera
ﺃَﻧﻘَﺾَ
'anqaDa
att överbelasta

Mönstret för att bilda kontrast, motsats

Det arabiska ordet för 'kontrast, motsats' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3iil). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som kontrast, motsats

ﺳَﺤِﻴﻖ
saHiiq
bottenlös, långt bort
ﺣَﻘِﻴﺮ
Haqiir
elak
ﻛَﺜِﻴﻒ
kathiif
intensiv, koncentrerad, tjock