sakna på arabiska

ﺍِﻓﺘَﻘَﺪَ
iftaqada
dåtid han

Det arabiska ordet för sakna uttalas iftaqada och skrivs ﺍِﻓﺘَﻘَﺪَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du sakna på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av sakna

ﺍِﻓﺘَﻘَﺪَ
iftaqada
dåtid han
ﻳَﻔﺘَﻘِﺪُ
yaftaqidu
nutid han
ﺍِﻓﺘَﻘَﺪَﺕ
iftaqadat
dåtid hon
ﺗَﻔﺘَﻘِﺪُ
taftaqidu
nutid hon
ﺍِﻓﺘَﻘَﺪﺕُ
iftaqadtu
dåtid jag
ﺃَﻓﺘَﻘِﺪُ
'aftaqidu
nutid jag

Roten till sakna

Roten till det arabiska ordet för 'sakna' består av: Bokstaven som heter fa och uttalas f. Bokstaven som heter qaf och uttalas q. Bokstaven som heter dal och uttalas d. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som sakna

ﻓَﺎﻗِﺪ
faaqid
berövad
ﻣَﻔﻘُﻮﺩ
mafquud
frånvarande, förlorad, saknad
ﻓَﻘَﺪَ
faqada
att förlora

Mönstret för att bilda sakna

Det arabiska ordet för 'sakna' bildas enligt mönstret verb form 8 (ifta3ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som sakna

ﺍِﻋﺘَﺮَﻑَ
i3tarafa
att bekänna, erkänna
ﺍِﺑﺘَﻌَﺪَ
ibta3ada
att dra sig undan, hålla sig borta
ﺍِﺣﺘَﻞَّ
iHtalla
att ockupera, ta över

Användning av sakna

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för sakna. Ordet är markerat med rött.